ecm logos

2022 Grand Master Music Competition
 

* Country / Region Representative Winner

Professional Category
 

Gold Prize
Yuxin Wu - Double Bass
Yuri Kang* - Cello
ZHUO YUE - Flute
Anna Castellari* / Tang Pui Man Frances* - Harp
Yihang Zuo - Organ
CHANG YUAN / Yi-Hsuan Tseng* - Piano
DUAN KUN PENG - Saxophone
Zhan Zhou - Violin
Sedat Can Oztoprak* / Sun Guoxu / Wu Changfan - Vocal


 

Silver Prize
XIA YU / Ng Chui Ping Theodora - Piano
Lexi-Mai Coleman - Violin
Magnus Maxwell - Guitar
Aanya Watts / Jeremiah Greig - Vocal
Imogen Lawson - Harp
Sorcha Kirk - Oboe


 

Bronze Prize
Amber Abbott - Harp
Cherry  Chitchulanon* - Piano
Ayrton Williams  - Viola
Xu Yun - Cello
Fateh Rayner / Tayler Reeve / Emma-Louise Barber - Violin
Blanche Roach - Organ

 


Virtuoso Category
 

Gold Prize
Liuyanan / GuanYao Li - Organ
Yihang Zuo& Mengge Hu - Organ & Flute
LANYAO HAO - Piano
Heshun JI* - Viola
Gaoyang Yang / Qi Chen - Violin

 

Silver Prize
Dollie Hills  - Viola
Mary Krause - Flute
Mujtaba Chan / Min Tang - Piano
Lauryn Schaefer - Violin

 

Bronze Prize
Raees Petty - Piano
Amanpreet Parks - Violin
Campbell Carney / Arisha Vincent - Flute
Hussein Partridge - Harp
ZHANG XUELING - Clarinet

 


Artist Category
 

Gold Prize
Monika Tarasiuk* - Flute
Fangfei Ding - Organ
Michelle Choi* - Piano
Lillian Chen - Violin

 

Silver Prize
Taliah Sargent - Flute
Miranda Mohammed - Piano
Annika Medina - Cello
Rumaisa Vega - Violin

 

Bronze Prize
António Garcia - Piano

Lesley Byrne - Violin
Cornélio Mascarenhas - Double Bass
Lilly-Mai Wicks - Flute
Haya Dalby - Oboe


Talent Category
 

Gold Prize
Jade Elizabeth Lyles* - Harp
JIM KOTTOS* - Piano
Yu Shin CHANG - Violin
Chan Sze Chai Darcey - Vocal

 

Silver Prize
Haseeb Levy - Violin
Janine Shah - Piano
Niu Quan - Cello

 

Bronze Prize
Sim Yong-Sik - Piano
Ġwann Malfiggiani  - Piano
Arda Cline - Violin
Vinay Morrison - Flute


Junior Category
 

Gold Prize
Leia Wong / Grace Joy Chee Jing* - Cello
Noemi Y. Li / Kathalyna Pereira* / Chloe Cai Lexuan - Piano
LEE, YUNG-HSUAN - Vocal

 

Silver Prize
Eben Bruce - Piano
Raife Lim - Violin
Geraldo Salgado - Cello

 

Bronze Prize
Oscar Roque - Clarinet
Paula Hurley - Harp
Phillip Jones - Violin
Nadeem Murillo / Yizi Huang - Piano

 


Youth Category
 

Gold Prize
Cheng Hiu Mang Emma - Violin
 

Silver Prize
Tan Yuhan - Harp

 

Bronze Prize
Renato Castro - Drum


Artist of the Month

Yuxin Wu